Kādēļ mēbeļu cenas tirgū tik būtiski atšķiras?

2020-07-26

Šis raksts ir tapis pēc tam, kad no klientu puses tika saņemti atkārtoti jautājumi par būtisko cenu starpību analogiem produktiem Latvijas tirgū. Vienkāršoti sakot, mums tika jautāts, kādēļ mūsu ražotās gultas "Montessori, jeb namiņgultas ir dārgākas par tām, kas periodiski redzamas sludinājumu portālos no citiem meistariem. Likumsakarīgs un pareizs jautājums, no cilvēkiem, kuriem nauda nekrīt no gaisa. :)

Arī pašiem kļuva interesanti un uzsākām padziļinātu izpēti, jo elementāri nespējām saprast, kā ir iespējams izgatavot šo produktu ar tik zemām izmaksām. Loģiski saprotot, ka izmaksas neveido tikai materiālu pašizmaksa + skrūves un elektrība. Gala produkta pašizmaksā proporcionāli ir iekļautas visas saistītās izmaksas, kas tieši vai netieši ietekmē galdniecības rentabilitāti - materiāli, krāsa, furnitūŗa, palīgmateriāli (slīppapīrs, līme, krāsošanas instrumenti, iepakojuma plēve), telpu noma, elektrība, apkure (ziemas periodā), cilvēkresursu darba stundas, instrumentu nolietojums jeb amortizācija un visu beidzot arī nodokļi valstij. Ejot cauri visiem šiem punktiem secinājām, ka būtiski varētu atšķirties tikai 3 no tiem: telpu nomas maksa, materiālu gala cena un nodokļi, kurus atsevišķi amatnieki un galdnieki nereti izvēlas neiekļaut gala cenā :) 

Sākot pētīt sludinājumu portālus un attālināti iepazīstot savus konkurentus diezgan ātri nonācām pie atslēgas iemesliem būtiskajam cenu slieksnim. Tālāk jau ar uzskatāmiem piemēriem, lai saprotami un pamatoti.

Zarains zāģmateriāls / kokmateriāls ar mitrumu >15%
Zarains zāģmateriāls / kokmateriāls ar mitrumu >15%
Kaltēts bezzaru mēbeļu materiāls ar mitrumu 8 - 10%
Kaltēts bezzaru mēbeļu materiāls ar mitrumu 8 - 10%

Lielākoties visas šīs krietni lētākās mēbeles jau pēc attēliem redzams no, kāda materiāla tiek gatavotas. Zarains kokmateriāls / zāģmateriāls, labākajā gadījumā ar 15% mitrumu koksnē. Šādus materiālus parasti tirgo kokmateriālu plačos / angāros, ja paveicas tad tie atrodas zem pienācīga jumta un nav regulāri dabūjuši lietu, sniegu un mainīgus laika apstākļus. To cena ir aptuveni 0.5 € / m. No galdniecības viedokļa šo materiālu NEDRĪKST saukt par mēbeļu materiālu, bet gala rezultātu par adekvātu mēbeli! :) Teorētiski zariem nav ne vainas, ja tie patīk, bet jāatceras ka melnie jeb mirušie zari ar laiku izkrīt un paliek caurums, bet lielāks zars būtiski ietekmē konstrukcijas stiprību. Lai vai kā, bet ne jau zari šajā gadījumā ir tas par, ko visvairāk jāuztraucas. Lielākais ienaidnieks šeit ir mitruma līmenis, kas nelāgi var izpausties tiklīdz mēbele nonāk sausā, apkurināmā telpā un tad seko "savērpšanās" vai pat plaisāšana :( 
Mums uzsmaidīja veiksme un radās iespēja klātienē aplūkot, kāda vietējā meistara darinātu Montessori gultu, nepakautrējāmies un devāmies to novērtēt. Šoreiz pat nebija jābūt īpaši piekasīgiem, jo defekti paši lēca acīs un mums kā zobu sāpes, izstarojās sejai vaibstoties. Šo gultu meistars sludinājumā piedāvāja iegādāties par 180 eur + veļas kaste 50 eur + 20 eur baltais krāsojums, nu tā lai būtu sniegbalta. Zemāk apskatāmie attēli uzskatāmi parāda no kāda materiāla gulta iz izgatavota, ar cik neasiem instrumentiem detaļas ir zāģētas, cik nekvalitatīvs krāsojums un kā uz krāsu ietaupījis meistars, jo krāsojis labi ja 1 reizi un arī tad ne visur, par asajām kantēm nemaz nerunāsim, tie ir visprastākie neprofilētie B klases kokmateriāli, kuri pavirši pārslīpēti un tikpat pavirši sazāģēti un nokrāsoti. 

Mēbeļu izgatavošanā izmantojams ir tikai speciāli kaltēts materiāls un ideālākajā gadījumā bezzaru materiāls, kas izgatavots no kopā saaudzētām jeb salīmētām sagatavēm. (sīkāk par materiāļu nākamajā rakstā)
Šī raksta mērķis nav nomelnot konkurentus, bet gan izgaismot nelāgo šā brīža tendenci, kad meistari gatavi "lepēt" gultu karkasus no slapjiem un zarainiem kokmateriāliem, lai tikai cena būtu zemākā. Atcerieties, ka labas lietas nemaksā lēti, bet produktu cena ir materiālu kvalitātes, meistara ieguldītā darba un saimnieciskā modeļa godīguma atspoguļojums. Nekautrējieties pirms pirkuma pajautāt galdniekam, kāds ir mitruma līmenis materiālos - labs un krietns meistars atbildēs ka zem 10%, kādam tam arī jābūt! Pasargājiet sevi no negodīgiem darījumiem un izmantojiet iespēju norēķināties preces saņemšanas brīdī.
 -pika.lv-